F2018-39

←   Predchadzajúca udalosť                                                                                                                    Nasledujúca udalosť  →

 

 

21. október 2018

Do nášho chrámu bola prinesená divotvorná (zázračná) ikona Matky Božej nazývaná

„Nečajannaja radosť – Neočakávaná radosť“

 

 

V sobotu 20. októbra 2018 v nočných hodinách bola do Pravoslávneho chrámu sv. Cyrila a Metoda v Humennom privezená divotvorná (zázračná) ikona Matky Božej nazývaná „Nečajannaja radosť – Neočakávaná radosť“. Ikona putovala viacerými pravoslávnymi cirkevnými obcami a na Slovensko bola privezená z dedinky Bajtaly z Odesskej oblasti na Ukrajine. Táto ikona je kópiou starej ikony, ktorá bola rozpísaná na základe udalosti, ktorú opísal svätý Dimitrij Rostovský vo svojom diele „Runo orošenoje“.

  • Je to varovný príbeh o nedbalom kresťanovi, ktorému sa dostalo nečakanej radosti z pokánia. Ikona zobrazuje kľačiaceho hriešnika, ktorý sa modlí pred ikonou Bohorodičky a umýva svoju dušu slzami pokánia. Život tohto človeka, ktorý bol síce kresťanom a mal vo zvyku sa každý deň krátko pomodliť pred ikonou Bohorodičky, ktorú mal doma, sa však uberal zlým smerom. Jedného dňa počas modlitby pred ikonou videl, ako sa Božiemu mládencovi v Bohorodičkinom náručí zrazu urobili jazvy na rukách, nohách a na boku a začala z nich tiecť krv. Padnúc na zem skríkol: „Ó, Pani, kto to urobil?“ Bohorodička mu odpovedala: „Ty a tebe podobní hriešnici znovu ukrižujete svojimi hriechmi môjho Syna ako židia…“. To sa hriešnika tak dotklo, že sa začal úprimne kajať zo svojich hriechov a prosiť o odpustenie. Na príhovor Bohorodičky u svojho Syna mu boli odpustené jeho hriechy. Keď sa videnie skončilo cítil vo svojom srdci strach aj radosť. Jeho duša sa radovala a slzy mu tiekli po tvári. Po tomto videní sa jeho život úplne zmenil a zostal bohabojný až do posledných dní.

Vzdať úctu a poprosiť o pomoc našu najväčšiu orodovníčku a zástankyňu Bohorodičku pri tejto ikone mali verní Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom v nedeľu 21. októbra 2018 počas sv. Liturgie a tiež vo večerných hodinách, keď spolu slúžili Akafist k Presvätej Bohorodičke. Prítomní na sv. Liturgií mali možnosť dozvedieť sa viac o samotnej ikone ako aj o zázrakoch, ktoré sa pri nej udiali. V pondelok 22. októbra 2018 po sv. Liturgií ikona ďalej putoval do pravoslávnych cirkevných obcí v Bardejovskom okrese.

Najnovšie články