F2017-24

⇐ Predchadzajúca udalosť                                                                                                                                   Nasledujúca udalosť⇒

 

21. máj 2017

Medzinárodný deň múzei

Izobraziteľná sv. Liturgia v humenskom skanzene

 

 

Vihorlatské múzeum v Humennom usporiadalo dňa 21. mája 2017 pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí tradičné kultúrne podujatie v humenskom renesančnom kaštieli a tiež v miestnom skanzene. Program pozostával z prehliadky expozícií, rôznych výstav, ukážok remesiel a umeleckej výroby ako aj vystúpenie folklórnych súborov a speváckych skupín.

Organizátori podujatia pri tvorbe programu nezabúdajú ani na modlitbu, ktorá bola súčasťou každodenného života našich predkov. V tento deň sa v Humenskom skanzene v Chráme sv. archanjela Michala slúži Izobraziteľná sv. Liturgia počas ktorej verní Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom prosia o požehnanie a silu od Trojjediného Boha pre ďalší život, no zároveň spomínajú na svojich predkov a vyprosujú pre nich milosť od Boha, aby ich prijal do svojich príbytkov za všetko dobré čo nám zanechali. Počas bohoslužby sa k prítomným v chráme a v areáli skanzenu prihovoril miestny dekan a správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Humennom o. Peter, ktorý prosil prítomných, aby nezabúdali na ich odkaz, aby sa snažili vieru v Trojjediného Boha odovzdať mladej generácií tak, ako ju ony odovzdali nám.

Najnovšie články